skup działek za gotówkę kraków11

Kiedy zdecydować się na zakup nieruchomości?

Kupno własnego mieszkania jest jednym z podstawowych celów, który pragnie osiągnąć niemal każdy młody człowiek. Wynika to przede wszystkim z potrzeby usamodzielnienia się, pragnienia założenia rodziny, a także kwestii finansowych – wynajem nieruchomości jest bardzo kosztowny. Dlatego zakup własnego mieszkania jest opłacalnym i pożądanym rozwiązaniem nie tylko z powodu wysokich cen miesięcznego najmu, ale również ze względu na lepszy komfort życia i niezależność, tak potrzebną przy świadomym wkraczaniu w dorosłe życie.

Na jakim etapie życia kupić mieszkanie?

Zakup mieszkania powinien być dobrze przemyślany. Warto przeanalizować swoją obecną sytuację finansową oraz odpowiedzieć na parę istotnych pytań dotyczących budżetu i stylu życia. Ważną kwestią jest również planowanie założenia rodziny. Jeśli zakładasz taką możliwość, bądź jesteś obecnie na tym etapie, warto zdecydować się na zakup większego mieszkania, aby było komfortowe dla wszystkich domowników, a w przyszłości nie wystąpiła konieczność jego zmiany.

Najlepszym momentem na zakup nieruchomości jest okres, w którym czujesz, że twoja sytuacja życiowa oraz finansowa jest stabilna, a dochody wystarczające do zakupu i utrzymania własnego mieszkania.

Z drugiej strony należy mieć świadomość tego, że czas, w którym dopiero rozpoczynasz karierę, nie jest najlepszym momentem na zakup nieruchomości, ponieważ w tym okresie zdarzają się niekiedy nieprzewidziane sytuacje losowe, dlatego lepiej odłożyć tę decyzję na dalszy plan i w pierwszej kolejności zapewnić sobie stabilną pracę oraz stałe dochody.

Jeśli decydujesz się na zaciągnięcie kredytu, warto wiedzieć, że najkorzystniejszy jest kredyt hipoteczny, jednak w jego przypadku trzeba być przygotowanym na posiadanie wkładu własnego, który najczęściej wynosi 20% wartości nieruchomości.

skup działek za gotówkę kraków22

Jakie pory roku są najlepsze na zakup mieszkania?

Potencjalni nabywcy mieszkań powinni nie tylko kłaść nacisk na cenę, komfort czy lokalizację nieruchomości. Specjaliści na rynku coraz większą uwagę zwracają na okres, w którym dokonywana jest inwestycja.

W ostatnim czasie dla wielu nabywców mieszkań bardzo duże znaczenie ma również pora roku, podczas której mieszkanie jest kupowane. Z roku na rok możemy dostrzec rosnącą sezonowość w branży deweloperskiej. Osoby znające się na tego rodzaju rynku twierdzą, że największy popyt na nieruchomości możemy zaobserwować w okresie jesiennym, szczególnie na przełomie września i listopada. Co ciekawe, w ostatnim czasie cechy takie jak standard, lokalizacja czy metraż mieszkania przestały być już dla nabywców tak istotne.

Natomiast zimową porą widoczny jest wyraźny spadek zainteresowania zakupem mieszkania. Jednak to właśnie wtedy ceny mieszkań spadają bardziej, niż w innych sezonach, dlatego zima stanowi doskonały okres na dokonanie zakupu własnej nieruchomości. Należy jednak liczyć się z tym, że wraz ze spadkiem cen, maleje również liczba ofert.

 
Innym okresem odpowiednim na zakup mieszkania jest wczesna wiosna, ponieważ właśnie wtedy możemy zaobserwować największy wzrost liczby ofert. Warto jednak wiedzieć, że nieruchomości w tym sezonie są zazwyczaj najdroższe. Plusem jest za to możliwość wyboru spośród wielu ofert.

W okresie letnim istnieje mniejsze zainteresowanie mieszkaniami, co związane jest z sezonem wakacyjnym, w którym większość osób decyduje się na przeznaczenie pieniędzy na wyjazdy. Nieruchomości w tym okresie są nieco tańsze, a wybór jest równie satysfakcjonujący.

Chociaż każdy sezon na poszukiwanie mieszkania ma swoje zalety i wady, w obecnych czasach warto nie odkładać takiej decyzji na później ze względu na perspektywę stałego wzrostu cen na rynku nieruchomości. Dobrą decyzją jest więc zainwestowanie w swoje wymarzone lokum, którego wartość będzie rosła z czasem, już teraz.

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *